Elektrik Borcu Sorgulama

Dünyada en yaygın olarak kullanılan enerji türü elektrik enerjisidir, aydınlatmanın yanı sıra teknolojide, sanayide ve buna benzer hayati önem arz eden her yerde elektrik enerjisinden yararlanıldığını hepimiz biliyoruz. Gerek termik, gerekse hidroelektrik santralleri aracılığı ile üretilen elektrik enerjisinin yerini son yıllarda başka kaynaklar almaya ve alternatif çözümler üretilmeye başlansa da hali hazırda en fazla tüketimi olan enerji türü hala elektrik enerjisidir. Yurdumuzda da durum dünyadakinden faklı değil ama üretim bakımından zayıf kaldığımız ve yetmediği yerde dış ülkelerden elektrik enerjisi satın aldığımız da acı bir gerçek. Doğal gazın bu enerji türünün yerini, alacağı söyleniyor ve araştırıldığı zaman bunun akla daha yakın olduğu kabul ediliyor ama maalesef ülkemiz doğal gaz üretiminde de sınıfta kaldığı için dış ülkelere bağımlıyız ve bunun giderek sorun haline geldiği günleri yaşamaya başladık bile. Neyse biz gelelim yine konumuza ve elektrik enerjisi tüketimi için harcamak zorunda kaldığımız paraları nasıl sorgulayacağımızı öğrenmeye. Elektrik borcu sorgulama adı altında kaleme aldığımız bu yazımızda yetkili kurumlara ne kadar borçlu olduğumuzu nasıl kolaylıkla öğrenebileceğimizi öğreneceğiz.

Elektrik tüketimleri

Günümüzde her şeyin bedeli var, kapitalist sistemin getirisi olan bu durumdan kaçmak mümkün değil, modern zamanlarda artık eskisi gibi kömür sobaları ile ısınılmıyor, evlerde genellikle elektrikli aletler ve ısınmak için klimaların kullanılıyor olması harcanan enerjinin ve dolayısıyla da ödenecek tutarların artması ile eş anlamlıdır. Bazen gelen faturalar kaybolabilir, postaya takılabilir veya siz ödeme tarihini unutabilir ve ne kadar borcunuzun olduğu hatırınızdan çıkmış olabilir. Bu da beraberinde bazı zorlukları getirir ki bunun en fazla etkili olacağı alan ev veya iş yerlerinde elektriklerinizin kesilmesidir. Elektrik borcu sorgulama ile her şey artık elinizin altında ve sizi bu sıkıntılardan korumak için geliştirilmiş olan çok değerli bir yöntemdir. Her şey gelişen teknoloji sayesinde ve tabii ki tüketilen elektrik enerjileri ile çok kolaylaştı ve online olarak hayatımızın tam orta yerine girdi oturdu. Diyelim ki ödenmesi gereken faturanız var ve siz bunun kaç para olduğunu kolaylıkla öğrenmek istiyorsunuz, veznelere gidip sıra beklemek, bire bir memurlarla muhatap olmak yerine açıyorsunuz internetinizi, bilgisayarınızın arama motoruna borç sorgulamasını yapacağınızı yazıyorsunuz ve anında karşınızda doldurduğunuz formlar gereğince ne kadar borçlu olduğunuzu öğreniyorsunuz.

Borç sorgulama

Bu işlemler için açılmış olan internet siteleri 7/24 hizmet vermektedirler. Canınızın ne zaman isterse ve internetin bağlı olduğu her yerden elinizdeki akıllı cep telefonları ile de bu sorgulamayı yapabilirsiniz. Zaman kaybetmeden ve çok hızlı bir biçimde elinizde bulunan abone numarası ve işletme kodunuz ile dolduracağınız kısacık bir form size bu konuda yol gösteren en büyük yardımcınız olacaktır. Elektrik borcu sorgulama yurdumuzdaki tüm iller için geçerli olacak düzeyde kapsamlı olarak ele alınıp internet ortamına yüklenmiştir. Nerede oturuyor olursanız olun yukarıda anlatmaya çalıştığımız gibi online olarak kaç para borcunuzun olduğunu sorgulayabilirsiniz. Bu amaç için kurulmuş olan internet siteleri işinizi kolaylaştırmak için zaten size gerekli yolları gösterecek şekilde programlanmışlardır. Biraz interneti kullanıyorsanız bu işin de üstesinde gelebilir ve oturduğunuz yerden, hiç zaman yitirmeden bu sorgulamayı yapabilirsiniz. Borcunuzu öğrendiniz ve hemen ödeme yapmak istiyorsunuz diyelim, onu da yine aynı sistem sayesinde yapabiliyorsunuz. Siteden çıkmadan borç ödeme şıkkını tıklayarak kredi kartı, mail order veya diğer yöntemleri kullanarak anında ne kadar elektrik faturası borcunuz varsa ödeyebilir ve kesintiye uğramadan elektriğinizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir